تحقیقات بازار

هنگام تحقیق و مطالعه در حوزه بازار نخست این سوال ذهن را به چالش می کشد که تحقیقات بازار یا تحقیقات بازاریابی؟

آنچه که اهمیت دارد، دانستن تفاوت میان این دو مفهوم است. تحقیقات بازاریابی در حالت کلی تری نسبت به تحقیقات بازار قرار دارد.

تحقیقات بازار تماما دربارۀ درک بازار هدف است، درحالی‌که تحقیقات بازاریابی دربارۀ آموختن راه‌های متفاوت برای حفظ بازار هدف، به کمک شیوه‌های مؤثر بازاریابی است.

رویکرد تحقیقات بازاریابی بر روی افزایش دانش و توانایی های ما برای فعالیت های بازاریابی است، حال آنکه تحقیقات بازار بر روی بازار هدف، یعنی آنجایی که محصولات و خدمات شرکت به فروش می رسند، مطالعه و شناخت رقبا در همان بازار هدف تمرکز دارد.

داشتن دید بهتر بر روی مشتریان هدف یعنی آنهایی که در حال ارائه خدمات به آنها هستیم، تحقیقات بازار و اینکه چگونه و با چه تکنیک ها و روش هایی به آنها خدمت رسانی کنیم، مسئله اصلی تحقیقات بازاریابی است.

هدف از تحقیقات بازاریابی افزایش دانش مدیریت در  جهت ارتقاء تکنیک های بازاریابی و هدف از تحقیقات بازار تحلیل فضای موجود در بازار هدف است.

در این گونه تحقیقات برای رسیدن به نتیجه بهتر و واقعی تر از روش های مختلفی استفاده می شود و گاها از چند روش نیز استفاده می گردد.

برای مثال در روش کمی که بیشتر با اعداد و ارقام سر و کار داریم شاید در اولین نگاه این نکته برداشت شود که تحقیق کیفی است، اما با توجه به هدف تحقیق شاید بتوان به این نتیجه رسید که نتیجه و هدف از ایت تحقیق کیفی باشد.

تحقیقات در حوزه برند نیز همینگونه است و میتوان در مورد یک برند در حوزه های کیفی و یا کمی تحقیق کرد.

 

گروه تخصصی برندتک با توجه به تجربه حضور در بازارهای داخلی و خارجی در حوزه مشاوره کسب و کار، با در نظر گرفتن رویکرد تحقیق، منابع تحقیق و متدلوژی تحقیق در حیطه بازاریابی و بازار از روش های متفاوت کمی و کیفی مانند گروه های کانونی، پرسشنامه، Mind Map،  Concept Map، Content Analyses ، مشاهدات و همچنین متدهای مختص خود در حوزه های خدماتی، تولیدی و صنعتی در انجام پروژه های تحقیقاتی با شرکت ها و سازمان ها همکاری می نماید.

تحقیقات بازار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × سه =