تداعی‌های برند: تعریف، مزایا و مثال ها

 

یکی از بزرگترین تأثیرات روانی بر رفتار مشتری، تداعی‌های برند است. این می‌تواند تفاوت بی‌صدا بین شخصی که محصول شما را می‌خرد یا یک رقیب باشد. این یک پدیده پیچیده است که هر برندی می‌خواهد آن را در ذهن مخاطبان خود ایجاد کند، اما تعداد کمی از آنها می‌دانند که چگونه آن را ایجاد کنند.

وقتی به فردی چون بیل گیتس فکر می‌کنید، چه برندی به ذهنتان می‌رسد؟

جف بزوس چطور؟

این افراد چگونه کار می‌کند؟

 

بیایید با ایجاد یک تعریف دقیق از آنچه تداعی برند است شروع کنیم. سپس به انواع مختلف تداعی برند، و چند مثال خاص می‌پردازیم و شما را به سمت شروع استراتژی تداعی برند خود راهنمایی می‌کنیم.

 

تداعی برند چیست؟

تداعی برند یک ارتباط ذهنی است که مشتری بین برند شما و یک مفهوم، تصویر، احساس، تجربه، شخص، علاقه یا فعالیت ایجاد می‌کند. این ارتباط می‌تواند بلافاصله مثبت یا منفی باشد و به شدت بر تصمیمات خرید تأثیر می‌گذارد.

این تداعی‌ها در طول زمان از طریق تجارب ثابت برند و در لحظات بزرگی مانند تبلیغات و آهنگ‌های موفق، شکل می‌گیرند. افراد مشهور می‌توانند از طریق پلتفرم‌های خود تداعی برند ایجاد کنند، که می‌تواند تأثیرات مثبت یا منفی فوری داشته باشد.

برندها می‌خواهند تداعی‌های مثبت ایجاد کنند و در حالت ایده آل، تداعی‌های برند ساده، مثبت و فوری هستند. برای مثال، وقتی به خودروهای الکتریکی فکر می‌کنید، احتمالاً به تسلا فکر می‌کنید. کفش ورزشی؟ نایک یکی از اولین مواردی است که به ذهن می‌رسد. تداعی برند تنها یک کلمه است، تصویر یا مفهومی که به سرعت به ذهن خطور می‌کند و پرورش آنها برای هر شرکتی مهم است.

 

اهمیت تداعی برند

تداعی‌های برند مهم هستند زیرا به مشتریان کمک می‌کنند تا فوراً نام تجاری شما را به خاطر بیاورند. آنها با هم ترکیب می‌شوند تا هویت کلی برند شما را تشکیل دهند و شما می‌خواهید آنها را تا آنجا که می‌توانید به روش‌های معنی‌دار ایجاد کنید. معمولاً کلمات مرتبط با نام تجاری شما به افراد کمک می‌کند تا با محصول یا دسته‌بندی شما ارتباط برقرار کنند بدون اینکه نیازی به توضیح صریح به مخاطبان خود داشته باشید که چه کاری انجام می‌دهید یا می‌فروشید.

در بهترین حالت، تداعی‌های برند شما را از رقبایتان متمایز می‌کند و تصویر مثبتی برای برند شما ایجاد می‌کند که باعث می‌شود مردم تمایل به خرید محصولات شما داشته باشند.

 

انواع تداعی برند

انواع و ترکیب‌های بسیاری از تداعی‌های برند وجود دارد، اما تمرکز بر روی تعدادی که قابل تشخیص، تأثیرگذار و قابل دستیابی هستند، مفید است. در اینجا فهرست کوتاهی از آشناترین انواعی که می‌توانید ایجاد کنید را برای شما آماده نموده‌ایم :

 

  • مبتنی بر افراد مشهور (مانند پخش موسیقی خوانندگان معروف)
  • بنیانگذاران (مانند بیل گیتس)
  • مبتنی بر شخصیت (مثلاً گوچی)
  • ارتباط کلمه یا برچسب (مثلاً شعار « فقط انجامش بده » نایک)
  • مبتنی بر فعالیت (مثلاً The North Face و فعالیت های ماجراجویی)
  • مبتنی بر لوکس بودن (مانند ساعت‌های رولکس)
  • مبتنی بر خدمات مشتری (مانند زیراکس)

 

برای ایجاد هر یک از اینها، باید با ساخت یک هویت برند محکم به عنوان پایه‌ای برای خلق یک تجربه، شروع کنید. تیم متعهد به مدیریت برند شما می‌تواند به دنبال فرصت‌هایی برای سرمایه‌گذاری در لحظات اوج و ایجاد ارتباطات قدرتمند باشد. در اینجا برخی از معروف‌ترین نمونه‌های تداعی برند آورده شده است :

 

نمونه‌های تداعی برند

قوی‌ترین تداعی‌های برند فقط یک لحظه طول می‌کشد تا آگاهی از برند شما را به مخاطب منتقل کند. بیایید به نایک به عنوان اولین نمونه نگاه کنیم. وقتی لوگوی نمادین آنها را در هر جایی می‌بینید، بلافاصله آنها را به یاد می‌آورید. احتمالاً زمانیکه عبارت “فقط انجامش بده” را می‌شنوید، ابتدا نام آنها به ذهن شما خطور می‌کند. برای دویدن یا بسکتبال به کفش جدید نیاز دارید؟ به احتمال زیاد، نایک یکی از اولین وب سایت‌هایی است که به آن سر می‌زنید. این نوعی از تداعی برند است که همه می‌خواهند، اما یک شبه ایجاد نمی‌شود.

دیزنی بیشتر از یک قرن طول کشید تا در فیلم‌های خانوادگی، فانتزی و تخیلی به یک نام آشنا تبدیل شود. آنها این کار را از طریق ایجاد شخصیت‌های آشنا، سال‌ها اکران ثابت فیلم و ایجاد تجربیات بزرگ‌تر از زندگی در دنیای دیزنی و دیزنی لند انجام داده‌اند. از میکی ماوس و فانتزیا گرفته تا السا و فروزن، دیزنی از قدرت تداعی برندهای مبتنی بر شخصیت برای ساختن هویت برند خود استفاده کرده است.

وقتی به شکلات فکر می‌کنید، چه نامی به یاد شما می‌آید؟ نوتلا؟ میلکی؟ این دو تا از اجتناب ناپذیرترین برندهایی هستند که به ذهن می‌رسند. تعداد بسیار کمی از مردم به درختان کاکائو فکر می‌کنند – که در واقع شکلات از آنجا می‌آید – و از بسیاری جهات، این به لطف قدرت برند نوتلا است.

اما لازم نیست یک برند نمادین مانند نایک تأسیس کنید، برای یک قرن فیلم بسازید، یا کل شهرها را بسازید تا تداعی برند خودتان را ایجاد کنید. اکنون، برندها این شانس را دارند که به سرعت ارتباطات قوی ایجاد کنند، فقط باید مطمئن شوید که ابزار مناسبی برای کمک در این راه دارید.

 

استراتژی تداعی برند خود را همین امروز ایجاد کنید

شما می‌خواهید تداعی‌هایی برای برند خود ایجاد کنید که ساده، مثبت و فوری باشند. اگر کسی به نیازی مرتبط با محصول شما فکر می‌کند، شما می‌خواهید که اول به شما فکر کند. با این نوع تداعی مثبت برند، مشتریان بیشتر به دنبال محصول شما هستند و خرید می‌کنند. گفتن آسان است، رسیدن به آن کمی پیچیده‌تر است.

با ایجاد یک پایه قوی برای برند خود شروع کنید، دستورالعمل‌های برند را توسعه دهید و برند خود را از نزدیک مدیریت کنید. تداعیات برند شما در ذهن متشریان از زمانی شکل می‌گیرد که مشتریان با شرکت شما شروع به تعامل می‌کنند. و همکاری با یک تیم دیجیتال باهوش که فصای دیجیتال برند شما را مدیریت کند، می‌توانید لحظات بزرگی برای ارتباطات طولانی مدت با برند خود ایجاد کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *