اندیشگاه برند

در برابر کاهش قیمت رقبا چه باید کرد؟

هنگامی که شرکتی به کاهش شدید قیمت اتخاذ تصمیم می نماید رقبا ناگزیر به واکنش دفاعی خواهند بود که در اینصورت استراتژی رقابتی برند به استراتژی قیمتی تغییر خواهد کرد ( کاهش قیمت ) . بطور مثال زمانی که Procter & Gamble استراتژی قیمتی خود مبنی بر هر روز کاهش قیمت را اعلام نمود ، رقبای آن نظیر Lever Brothers ، Kimberly Clark و دیگران یکی از راه های زیر را که اساسا” استراتژیهای دفاعی در مقابل کاهش قیمت کمرشکن میباشد را می توانستند انتخاب نمایند :

۱-تمرکز شدید بر ارزش برند

۲-کاهش قیمت

۳-عدم اعتنا به قیمت دیگران

بهترین راه ممکن در اغلب موارد تاکید بر ارزش برند خواهد بود . متاسفانه تعداد قابل ملاحظه ای تمرکز بر ارزش برند را بی اثر می دانند و سرمایه گذاری مجدد بر روی آن را از بین رفتن سرمایه تلقی می کنند .

با عکس العمل کاهش قیمت در برابر کاهش قیمت رقبا ، به مشتریان عدم برتری ارزش کالای خود نسبت به رقبا را القاء خواهیم نمود بعنوان مثال در نیمه دهه ۱۹۸۰ ، Gillette بسیاری از محصولات اصلی خود را برای مقابله با ورود محصولات جدید BIC که قیمت پایین تری نسبت به Gillette داشتند کاهش قیمت داد . نتیجه این استراتژی قیمت ، متزلزل شدن جایگاه Gillette در نظر مشتریان و کاهش فروش آن شرکت شد . البته سالها طول کشید که Gillette با ارائه محصولات جدید بتواند اشتباه گذشته را جبران نماید .

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 3 =

بستن
بستن