تداعیات برند

تداعیات برند

تداعیات برند عناصر بصری، کلامی، معماری(حجمی) و مفهومی هویت برند را تشکیل مي‏دهند، و به آن چيزي گفته می شود که به صورت مستقیم و غيرمستقيم در ذهن مشتري با برند در ارتباط است.

تداعیات  برند مي‏توانند در دسته‏هاي مختلف قرار گيرند. در واقع تداعیات، تصاویر و نمادهای مرتبط با برند را در ذهن خوشه­بندی خواهند کرد. آنها  نه دلایل خرید، بلکه مجاری آشنایی نسبت به برند و دریچه­های تاثیر ذهنی هستند. در نهایت تداعیات برند بر کیفیت درک شده از یک برند نیز اثر می­گذارند و در واقع پل میان ویژگی­های تجاری یک برند و آن چه که به ذهن مصرف کننده می­رسد هستند. مانند سیب گاز زده که بدون در نظر پرفتن لوگوی اپل، به صورت نا خودآگاه افراد را یاد برند اپل می اندزد.

تداعیات یک برند، نوعی دارايي استراتژیک برای هر مجموعه­ای است، که در حقیقت یکی از عوامل خرید در مطالعات رفتار مشتریان محسوب می گردد.

این تداعیات مي‏توانند دلايل موجهی براي خريد به ذهن مشتریان القاء کنند ، بر احساسات در مورد يک محصول تأثير بگذارند و پايه‏هاي گسترش برند را استوار سازند. برخی تداعیات با ایجاد اعتبار و اعتماد به نفس به يک برند، بر تصميمات خريد تأثير مي‏گذارند در جایی که برخي تداعیات احساسات مثبت را تحريک مي‏کنند و سپس اين احساسات را به برند انتقال مي‏دهند.

تداعیات برند

لازم به ذکر است که تداعیات برند تا حد زیادی در حیطه تسلط ما بوده و باید برای آن برنامه مشخصی داشت تا مدیریت شوند، اما به هر روی بخش بزرگی از تداعیات از کنش متقابل برند و تجارب حاصل در محیط آن، با بازدیدکنندگان و مشتریان ، یا زمزمه­های کلامی بازار ایجاد خواهد شد.

خدمات آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × دو =