اندیشگاه برند

سعدی سخن گوی برند در ایران

هرزمان که بحث پیشینه برند در فرهنگ ایران می شود، اهالی این فضا به سرعت از سعدی و نامیرایی مرد نکونامش یاد می کنند و بعد مثال تاجری را می زنند که گوگرد پارس به چین برد و کاسه جینی به روم و القصه …. و اینچنین بزرگ می دارند نام شاعر بزرگ سعدی علی الرحمه را . ( برند در ایران )

در تقویم اول اردیبهشت روز بزرگداشت سعدی است و در چنین روزی علی القاعده شکر پیشینه فرهنگی  و ادبی سرزمینمان برای ما برندیها شکریست واجب و چه بجاست که بیاد بیاوریم امثال و حکمی که از خردی در گوشمان نشسته امروزه بنمایه علمی است که در راستای اعتلای صنعت و فرهنگ کشور رشد کرده و صد البته که هنوز خلل هایی دارد.

شاید اگر در این چند سال که دوران گذار شتاب گرفته است اینهمه فاصله از فرهنگ و ادب ایجاد نمی شد ، سرعت رشد فرهنگ برند سیری صعودی داشت . چرا که شاید حکایاتاکلیله و دمنه و یا بوستان و قابوسنامه به گوش جان ما نیوشاتر باشد تا تئوری های بزرگان آن سوی آب ها. و در واقع اگر بادید تخصصی مدیریتی به. این متون نگاه شود ، حکایت های کهن سرشارند از دستورالعمل هایی که با خون و خوی ایرانی از یک سنخند و پیاده سازیشان هزینه ای کمتر دارد.

   دوویت والدو” استاد بازنشسته دانشگاه سیراکیوز  درسال ١٩٨۶ مقاله اس منتشر کرد مینی یر استفاده ادبیات در فضای مدیریت و در آن ذکر شده.  که ادبیات را نباید با زندگی اشتباها گرفت! جهان ادبیات، همه جهان نیست، اما مطمئنا این دید از جهان بزرگتر، متنوع تر، و تکامل یافته تر از دید فرد فرد دانشجویان و شرکت کنندگان در دوره های آموزشی مدیریت است!

 اما در میان تمام بزرگان ادبی شاید اثار شیخ اجل سعدی به لحاظ سبک و سیاق با زبان امروزه جامعه همگن تر بوده و استفاده از آن برای خرد و کلان اهالی کسب و کار دلنشین تر باشد

همه گویند سخن گفته سعدی دگرست

. بابهای اوّل گلستان و بوستان درباره کشورداری، اداره امور و مدیریت است و بابهای هفتم گلستان و بوستان درباره تربیت و باب سوم گلستان وباب ششم بوستان درباره قناعت و استفاده بهینه امور مالی آمده است و همچنین رساله نصیحه الملوک که در حدود ۱۸ صفحه است در حقیقت یک دستورالعمل کلی برایمدیریت است که سعدی برای زمام داران عصر خود صادر کرده است. و دربارهی کلیهی امورکشورداری توصیه هایی آورده استرسالهی مزبور روی سخنش با مدیران عالی است.

گذر زمان اندیشه های سعدی را کهنه و فرسوده نساخته است و آن اندیشه ها امروز نیز برای جامعه مدیریت و مدیران کشور قابل استفاده است در این راستا نگاهی اجمالی می کنیم به نمونه های جملات کاربردی سعدی در مبحث برند:

مدیریت برند مکان:

 بزرگان مسافر به جان پرورند / که نام نکویی به عالم برند

تبه گردد آن مملکت عنقریب / کز او خاطر آزرده آید، غریب

مدیریت برند در برندسازی داخلی:

هرکه به زیردستان نبخشاید به جور زبردستان گرفتار آید.
مِها زور مکن با کهان
که بر یک نمط می نماند جهان
دل زیردستان نباید شکست
مبادا که روزی شوی زیر دست

پادشاهی که دارد ستم بر زیر دست
دوستدارش روز سختی دشمن زور آورست.
دگر کشور آباد بیند به خواب
که دارد دل اهل کشور خراب

ریاست به دست کسانی خطاست / که از دستشان دستها بر خداست

چو خدمتگزاریت گردد کهن / حق سالیانش فرامش مکن

برند سازی محصول :

بازرگانی را شنیدم که صد و پنجاه شتر بار داشت و چهل بنده خدمتکار شبی در جزیره کیش مرا به حجره خویش در آورد همه شب نیارمید از سخنهای پریشان گفتن که فلان انبازم به ترکستان و فلان بضاعت به هندوستان است و این قباله فلان زمین است و فلان چیز را فلان ضمین، گاه گفتی خاطر اسکندری دارم که هوایی خوشست باز گفتی نه که دریای مغرب مشوشست سعدیا سفری دیگرم در پیشست اگر آن کرده شود بقیت عمر خویش به گوشه بنشینم. گفتم آن کدام سفرست? گفت گوگرد پارسی خواهم بردن به چین که شنیدم قیمتی عظیم دارد و از آنجا کاسه چینی بروم آرم و دیبای رومی به هند و فولاد هندی به حلب و آبگینه حلبی به یمن و برد یمانی به پارس و زان پس ترک تجارت کنم و بدکانی بنشینم .

به هر تقدیر ادبیات و جامعه از دیرباز رابطه تنگاتنگی با هم داشته اند و ادبیات در حقیقت بازتاب تحولات اجتماع است و آثار ادبی تجلیگاه آن تحولات استدردها،آرزوهای آرمانی، تجارب گرانقیمت بشری و به طور کلی آرمانشهر مردم در آثار ادبی هویداست و آثارادبی به جا مانده از پیشینیان ما حاوی تجربیات ذی قیمتی است که می تواند راه گشای بسیاری از مسائل امروز ما از جمله مشکلات مدیریت و اقتصاد باشد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + 15 =

بستن
بستن