نقش گیمیفیکیشن در مدیریت

گیم فیکیشن یعنی انجام کارها با بازی، اما کارهایی که جنبه بازی ندارند. در این روش مخاطب را با محرک‌های طبیعی به جنب ‌و ‌جوش وا می‌دارند. در حال حاضر یکی از روش‌هایی که برای آموزش و فراگیری دنیای الکترونیک استفاده می‌شود، گیم فیکیشن می‌باشد.(گیمیفیکیشن در مدیریت)

خوب است بدانید این روش آموزشی که بسیار فراگیر هم شده ‌است از روش‌های پر‌بازده می‌باشد و ضمنا کاملا تعریف علمی دارد. چنانچه از این روش آموزشی استفاده نمایند می‌‌توانید مطالب را به شیوۀ هیجان‌انگیز و کاربردی برای آموزش ارائه نمایند.

 

الفبای گیم فیکیشن :

همانطور که می‌دانید در کارهایی که تحرک بدنی وجود دارد مثل ورزش هورمونی به نام اندورفین ترشح می‌گردد. همین فرآیند در روش آموزشی گیم فیکیشن در هنگام یادگیری با استفاده از بازی می‌افتد، ترشح این هورمون در بدن موجب لذت و شادی خواهد ‌شد و باعث می‌شود تا میزان بیشتری از مطالب را یادگیرنده فرا گیرد. همچنین این هورمون به محض اینکه در بدن ترشح می‌شود باعث ایجاد حس آرامش نیز می شود، بنابراین وقتی اشخاص با استفاده از روش گیم فیکیشن شروع به یادگیری الکترونیکی می‌کنند حس هیجان و شادی و نشاط را تجربه خواهند‌ کرد و مواردی که یاد گرفته‌اند در ذهنشان ماندگارتر خواهد ‌بود.

 

مزیت‌های یادگیری الکترونیکی با روش آموزشی گیم فیکیشن :

۱- ایجاد انگیزه در یادگیری، یادگیرنده با استفاده از روش آموزشی گیم فیکیشن با سطح محتوای آموزشی ارتباط برقرار می‌کند، این روش به یادگیرنده حس انگیزه و نشاط می‌دهد زیرا یادگیرنده بخاطر تحرک و جنب ‌و‌ جوش در حین فرآیند یادگیری حس خوبی را تجربه می‌کند، بنابراین یادگیری بهتر و موفق‌تری را خواهد داشت. در واقع دانشی که از طریق گیم فیکیشن به افراد انتقال می‌یابد به دلیل خاطرات خوبی که به همراه دارد اثربخش‌تر و ماندگارتر خواهد ‌بود.

۲- روش آموزشی گیم فیکیشن علاوه بر یادگیری جنبه سرگرمی نیز دارد و یادگیرنده را برای یادگیری تشویق می‌نماید. در واقع روش آموزشی گیم فیکیشن فرآیند یادگیری را سرگرم‌کننده و هیجان‌انگیز نمایش می‌دهد و ساختار آموزش را حرکتی تعاملی جلوه می‌دهد.

۳- روش آموزشی گیم فیکیشن یکی از بهترین روش‌های یادگیری به لحاظ جذب و ماندگاری اطلاعات در ذهن افراد می‌باشد. این روش آموزشی هم برای بزرگسالان و هم برای افراد کم سن و سال به دلیل ایجاد هیجان و ترشح اندروفین در بدن یادگیرنده کارایی بسیار زیادی دارد و شخص یادگیرنده در دنیای واقعی هر لحظه که به آن اطلاعات نیاز داشته باشد می تواند دسترسی پیدا نماید.

۴- روش آموزشی گیم فیکیشن بسیار کاربردی می‌باشد. این روش در زمره روش‌های آموزش بازاریابی است که در حین یادگیری به یادگیرنده کاربرد موارد آموخته‌ شده در دنیای واقعی را نشان می‌دهد.

۵- روش آموزشی گیم فیکیشن تجربه خوبی از یادگیری را برای یادگیرنده باقی می‌گذارد. می‌توانید موضوعاتی که برای آموختن شما را جذب نمی‌نماید با این روش آموزش فرا بگیرید و تجربه خوبی از یادگیری در ذهن شما باقی می‌ماند، در واقع وقتی از این روش آموزشی استفاده می‌کنید به هیچ عنوان فکر نمی‌کنید که در حال یادگیری الکترونیکی هستید و فقط فکر می‌کنید مشغول بازی شده‌اید و در حین بازی وقتی چیزی یاد می‌گیرید پاداش دریافت می‌کنید و این روش جزء بهترین تجربه‌های فراگیری برای شما در بازاریابی باقی می‌ماند.

اندیشگاه برند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 9 =