18 روش زیرکانه برای ایجاد آگاهی از برند

 

وقتی به دستمال نیاز دارید، دستمال کاغذی می‌خواهید یا کلینکس؟ وقتی در یک رستوران فست فود، نوشیدنی سفارش می‌دهید، کولا منظور شما است یا کوکاکولا؟ زمانیکه دستتان زخم می‌شود آیا به دنبال باند پلاستیکی یا چسب زخم هستید؟

 

آگـاهی از برند

این اصطلاحات به عنوان همنام‌های اختصاصی شناخته می‌شوند و اوج آگاهی از برند هستند. این مارک‌ها آنقدر معروف شده‌اند که جایگزین اصطلاحات عمومی برای محصولات مشابه در زبان ما شده‌اند.

تبدیل شدن یک برند یا محصول به یک نام اختصاصی تقریباً اوج آگاهی از برند است. اگرچه ممکن است با کسب‌وکار کوچک خود به این مهم دست یابید، این بدان معنا نیست که نمی‌توانید کارهای بیشتری برای افزایش آگاهی از برند خود انجام دهید. در این سری مقاله سعی داریم تا جای ممکن شما را برای ارتقا این مهم راهنمایی نماییم :

 

 • آگاهی از برند چیست و چگونه با شناخت برند مقایسه می‌شود
 • اهمیت آگاهی از برند در دستیابی به اهداف بازاریابی شما
 • استراتژی‌ها و نمونه‌های واقعی ساخت برند موفق

 

آگاهی از برند چیست؟

آگاهی از برند میزانی است که یک برند توسط مشتریان بالقوه شناسایی می شود و به درستی با محصول یا خدمات خاص آن مرتبط می‌شود. در مورد یک کسب‌وکار کوچک، سطح آگاهی از برند آنها ممکن است به وضعیت همنام نرسد (مثلاً درخواست کلینکس به جای دستمال کاغذی)، اما اشکال ساده‌تر به عنوان موفقیت در نظر گرفته می‌شوند. این می‌تواند به این معنی باشد که :

 

 • مصرف‌کنندگانی که از دلیل شناخته شدن کسب‌وکار شما، آگاهی دارند.
 • کاربران رسانه‌های اجتماعی که با شما آشنا هستند، زمانیکه تبلیغات شما را می‌بینند، به راحتی برند شما را به خاطر می‌آورند.
 • مخاطبین وفادار، برند شما را به طور خاص نسبت به دیگران انتخاب می‌کنند، حتی اگر گزینه‌های ارزان‌تری وجود داشته باشد.

 

جستجوهای آگاهی از برند چیست؟

هنگامی که مصرف‌کنندگان شما آگاهی از برند داشته باشند، اغلب درباره کسب‌وکار شما اطلاعات بیشتری کسب می‌کنند، زیرا می‌دانند که کسب‌وکار شما وجود دارد و به طور فعال به دنبال یافتن اطلاعات در مورد آن هستند.

 

شناخت برند در مقابل آگاهی از برند

شناخت برند میزانی است که مصرف‌کننده می‌تواند برند شما را براساس شاخص‌های بصری مانند لوگو و رنگ‌ها به درستی شناسایی کند.

آگاهی از برند، شناخت برند را یک قدم جلوتر می‌برد. یادآوری ِ نه تنها نام کسب‌وکار، بلکه احساس عمومی کسب‌وکار، اطلاعات مربوط به محصولات و خدمات آن و سایر جزئیات تجربی است. زمانی که یک کسب‌وکار دارای سطحی از آگاهی از برند باشد، کمپین‌های بازاریابی و تبلیغاتی آنها برای مخاطبان معنی خاصی دارد. آنها احساسات و عواطف را در مصرف‌کننده بر می‌انگیزند.

 

آگاهی از برند تماماً در مورد آن چیزی است که مشتریان ایده‌آل شما با دیدن یا شنیدن نام شرکت شما، برایشان تداعی می‌شود.

 

اهمیت آگاهی از برند

صرف نظر از کیفیت محصولات و خدمات شما، صرف نظر از اینکه چقدر برای تبلیغات هزینه می‌کنید، و مهم نیست که چقدر در رسانه‌های اجتماعی پست می‌گذارید، اگر برندی برای تنظیم نداشته باشید، به احتمال زیاد کسب و کار شما پیشرفت زیادی نخواهد داشت. مخاطبان و مشتریان شما، برند شما، نام شرکت، لوگو، پیشنهادات و محتوای شما در ذهن‌شان تبدیل به تجربه‌ای می‌شود، که شما مسوول خوب یا بد بودنش هستید. این جنبه‌ای از کسب و کار است که مصرف‌کنندگان به آن اعتماد می‌کنند، که کسب و کارها را از رقبای خود برتری می‌دهند.

 

آگاهی از برند مزایای برند

با این حال، داشتن یک برند کافی نیست. این مهم است که به طور مداوم آن برند را بسازید و ارتباطات آن را در ذهن مخاطب هدف خود تقویت کنید. هرچه افراد با چیزی آشناتر باشند، بیشتر به آن اعتماد می‌کنند و به سمت آن گرایش پیدا می‌کنند. هرچه مخاطب هدف شما با برند شما آشناتر باشد، این کار آسان‌تر خواهد بود :

 

 1. کسب و کار خود را در چندین کانال تبلیغ کنید.
 2. محصولات یا خدمات جدید را با موفقیت معرفی کنید.
 3. یک شهرت تجاری قوی ایجاد کنید.
 4. مشتریان وفادار را پیدا کرده و حفظ کنید.

 

همانطور که می‌بینید، آگاهی از برند مهم است زیرا به هموار کردن راه برای دستیابی به انواع اهداف و مقاصد بازاریابی کسب‌وکار کوچک شما مانند جلوتر ماندن از رقبا، ایجاد مخاطب و ایجاد سرنخ بیشتر کمک می‌کند. بنابراین چگونه می‌توانید سطحی از آگاهی از برند ایجاد کنید که این نوع موفقیت را تسهیل کند؟

 

 

نحوه ایجاد آگاهی از برند

مطمئناً می‌توانید نام کسب‌وکارتان را روی هر بیلبوردی در شهر بچسبانید، اما بیشتر صاحبان مشاغل بودجه‌ای برای تبلیغات با قیمت بالا ندارند. به علاوه، افزایش قرار گرفتن در معرض دید، لزوماً با افزایش آگاهی از برند برابری نمی‌کند.

چند روش ساده و در عین حال موثر برای ایجاد آگاهی از برند :

 

 1. یک هشتگ سفارشی برای اینستاگرام بسازید.
 2. در رویدادهای محلی شرکت کنید یا از آنها حمایت کنید.
 3. به طور منظم با استفاده از صدای برند خود در رسانه‌های اجتماعی پست کنید.

 

علاوه بر نمونه‌ای چون کلینکس که در بالا نام برده شد، حال چند نمونه شرکت دیگر که سطح آگاهی بالایی از برند دارند :

 

 • کوکاکولا
 • جانسون اند جانسون
 • ویزا
 • نایک
 • گوگل

 

آگاهی از برند نایک چیست؟

اکثر مردم می‌توانند این برندها را شناسایی کنند و فضای منحصر به فرد آنها را فقط با نگاهی سریع به لوگوی آنها یا با شنیدن تکه‌ای از صدای جینگل آنها احساس کنند. با استفاده از جلوه‌های بصری چشم نواز، تبلیغات در مکان‌های مناسب و ایجاد صدایی متمایز در محتوای خود، شما نیز می‌توانید آگاهی از برند را برای شرکت خود ایجاد کنید. نکته کلیدی این است که ثابت قدم باشید تا بتوانید با هر برخورد تصویر خود را در چشمان مخاطبان خود تقویت کنید.

 

برای اجرای موثر استراتژی خود، مطمئن شوید که راه‌های اندازه‌گیری آگاهی از برند خود را شناسایی کنید تا بتوانید تنظیمات و بهبودهای لازم را در طول مسیر انجام دهید.

 

استراتژی‌ها و نمونه‌هایی از ایجاد آگاهی از برند

به طور سنتی، بازاریابان آنلاین از شبکه نمایش برای ایجاد آگاهی از برند استفاده می‌کنند. می‌توانید هزاران نمایش مقرون‌به‌صرفه بسازید، که شانس خوبی برای ایجاد کلیک‌های مقرون‌به‌صرفه به شما می‌دهد.

در حالی که هیچ راه حل سریعی برای نام آشنا (مشهور) شدن وجود ندارد، در اینجا 18 استراتژی برندسازی برای کمک به راه اندازی (و توسعه) تلاش‌های شما، به شما معرفی می‌نماییم. ممکن است به اندازه کوکاکولا معروف نمی‌شوید، اما امتحان کردن ضرری ندارد؟

 

 

بهترین توصیههای ما برای ایجاد آگاهی از برند :

 

 1. برنامه‌های ارجاع

وقتی کاربران بدانند که امتیاز اضافی دریافت خواهند کرد، با کمال میل در مورد محصول یا خدمات شما اطلاع رسانی می‌کنند. Dropbox یک مثال عالی از این است که چگونه برنامه‌های ارجاع هوشمند می‌توانند یک تجارت را رشد دهند. Dropbox به کاربران فعلی 500 مگابایت فضای ذخیره‌سازی اضافی برای هر دوستی که دعوت کنند، (تا 16 گیگابایت) می‌دهد. زمانی که Dropbox هنوز جدید بود، این برنامه ارجاع به تولید هزاران پیام دهان به دهان، ارائه تعداد زیادی ثبت نام و صرفه جویی در هزینه‌های تبلیغاتی بی شماری در Dropbox کمک کرد.

 

 1. محتوای تاثیرگذار

یکی دیگر از راه‌های عالی برای شناخته شدن نام تجاری خود در وب، ارائه محتوای فوق‌العاده ارزشمند و زیبا برای به اشتراک گذاشتن در وبلاگ‌های دیگران است. پست مهمان (علی‌رغم آنچه که ممکن است برخی به شما بگویند) هنوز یک راه قدرتمند برای شناخته شدن نام شما در صنعت شما است.

با این حال، محتوای رایج آن را کاهش نمی‌دهد – شما باید به عنوان مهمان در انتشار مطالب با کیفیت بالا باشید. محتوای به یاد ماندنی و ارزشمند ایجاد کنید و به مخاطبان جدیدی معرفی خواهید شد و تأثیر ماندگاری خواهید داشت.

 

 1. اینفوگرافیک

اینفوگرافیک‌ها روشی روشن و رنگارنگ برای نمایش داده‌ها و آمارهای بازاریابی جالب هستند. این محتواها اغلب به طور گسترده به اشتراک گذاشته می‌شوند و آنها را به ابزاری عالی برای ایجاد برند و رهبری فکر تبدیل می‌کند.

 

 1. نمونه رایگان با اعتبار

بسیاری از محصولات آنلاین مرغوب به کاربران این امکان را می‌دهند که از یک نسخه رایگان، که شامل علامت تجاری یا خط اعتباری است، یا گزینه ارتقاء به نسخه پولی، که به کاربران اجازه می‌دهد علامت تجاری را حذف کنند یا با لوگوی خود جایگزین کنند، انتخاب کنند. در حالی که بسیاری از کاربران نسخه رایگان را انتخاب می‌کنند، آنها همچنین برند شما را برای کاربران دیگر تبلیغ می‌کنند. کاربران جدیدی که محصول شما را می‌بینند، نسخه پولی شما را خریداری می‌نمایند. ارائه یک محصول نمونه رایگان به این معنی است که خود را در مقابل چشمان بیشتری قرار دهید، برند خود را بسازید و مشتریانی پولدار به همراه داشته باشید.

 

 1. مشارکت‌های محلی

یکی دیگر از استراتژی‌های عالی ساخت برند، درگیر شدن با مشارکت‌های محلی است (این برای مشاغل محلی بسیار مهم است، اما می‌تواند برای مشاغل دیگر نیز اعمال شود). برای برگزاری سمینارها یا جشنواره‌ها با سایر مشاغل محلی شریک شوید. از تیم‌های ورزشی محلی حمایت مالی کنید و به رویدادهای خیریه کمک کنید. نشان دادن برند شما در جشنواره‌ها و رویدادها اتفاقات بزرگی را برای برند شما به ارمغان می‌آورد.

 1. آفتابگیر تبلیغاتی شیشه جلو خودرو

یک استراتژی کلاسیک امتحان شده و واقعی برای ساختن برند شما، داشتن یک آفتابگیر تبلیغاتی شیشه جلو خودرو است! آفتابگیر شیشه جلو خودرو طرح‌های سفارشی‌سازی شده‌ای هستند که می‌توانند کل خودروی شما را بپوشانند. می‌توانند توجه زیادی را به خود جلب کنند، و این یک راه عالی برای اطمینان از این است که هر کجا که می‌روید، مردم با برند شما بیشتر آشنا می‌شوند.

 

 1. رایگان

همه آدم‌ها، چیزهای رایگان را دوست دارند! نام تجاری خود را روی کلوچه‌ها، خودکارها و غیره قرار دهید، سپس اقلام خود را در جشنواره‌های محلی هدیه دهید.

 

 1. مسابقات رسانه‌های اجتماعی

یک مسابقه رسانه‌های اجتماعی را اجرا کنید که در آن شرکت کنندگان عکس یا ویدیویی را ارسال می‌کنند و سایر کاربران به موارد دلخواه خود رای می‌دهند. شرکت کنندگان برای موفقیت در این رقابت، پیوند را با دوستان و خانواده به اشتراک می‌گذارند تا رای بیشتری کسب کنند و در نتیجه آگاهی از برند شما را افزایش می‌یابد.

 

 1. تمرکز اجتماعی

با افزایش مداوم تعداد شبکه‌های اجتماعی، تلاش برای انجام بازاریابی فعال در همه رسانه‌های اجتماعی، یک کار احمقانه است. اگر کسب و کار شما به بهترین وجه برای یک شبکه خاص مناسب است، پس از صرف بیشتر انرژی خود در چند جبهه نترسید. به عنوان مثال، سایت های پرعکس ممکن است روی اینستاگرام و پینترست تمرکز کنند. شرکت‌های B2B اغلب در توییتر بهترین عملکرد را دارند، در حالی که مشاغل کوچک در صنایع خلاق (مانند بازاریابی صنایع دستی) می‌توانند در اینستاگرام به خوبی عمل کنند. بدانید مخاطبان شما کجا هستند و روی آن شبکه‌ها تمرکز کنید. شما نمی‌خواهید به طور کامل سایر رسانه‌های اجتماعی را رها کنید، اما بزرگترین تلاش خود را برای آنچه می‌دانید کار می‌کند صرفه‌جویی کنید. در مورد شبکه اصلی خود مطمئن نیستید؟ شروع به جستجو و تجزیه و تحلیل کنید تا ببینید ترافیک بازدیدکنندگان شما از کدامین فضاها، می‌آید.

 1. انتشار در لینکدین

ما قبلاً کمی در مورد ارزش پست مهمان صحبت کرده‌ایم، اما روش‌های دیگری نیز برای انتشار و گسترده کردن نام شما در سراسر اینترنت وجود دارد. اخیراً، لینکدین به همه کاربران اجازه می‌دهد تا پست های خود را مستقیماً از طریق ابزار انتشار در لینکدین منتشر کنند. اگر پست‌های شما توجه کافی را به خود جلب کند، می‌تواند توجه اکثریت فعالان لینکدین را جلب نماید. به عنوان یک امتیاز اضافی، پیوستن پست‌ها به حساب لینکدین شما نیز به شما کمک می‌کند تا به عنوان یک رهبر فکری شناخته شوید! البته همیشه می‌توانید وبلاگ شرکت خود را راه‌اندازی کنید و در آنجا پست کنید – فقط مطمئن شوید که پست‌های خود را پس از انتشار به اشتراک می‌گذارید و تبلیغ می‌کنید.

 

 1. داستان‌گویی حرفه ای

آیا می‌خواهید یک برند به یاد ماندنی باشید؟ با داستان سرایی ستاره‌ای شروع کنید. اگر بتوانید داستان‌های هیجان انگیز و متقاعد کننده‌ای تعریف نمایید که عمیقاً با کاربران ارتباط برقرار کند، آنها به زودی نام شما را فراموش نخواهند کرد.

 

 1. شخصیت منحصر به فرد

یکی از راه‌های مطمئن برای افزایش آگاهی گروه، دادن هویت تجاری سرگرم کننده و منحصر به فرد به برندتان است. اگر در صنعتی کار می‌کنید که مقدار کمی از کمدی است، جدی بودن می‌تواند برند شما را بسیار به یاد ماندنی کند.

تبلیغات خنده‌دار می‌توانند تأثیری بر مخاطبان گذارند که به صورت ویروسی در سراسر اینترنت به اشتراک گذاشته شوند و باعث فروش شوند.

 

 1. پادکست

راه‌اندازی پادکست مرتبط با صنعت خود که در آن با کارشناسان صنعت مصاحبه کنید، راه بسیار خوبی برای ایجاد نام تجاری خود و همچنین توسعه روابط با دیگران در حوزه کاری خود است. برخی از صنایع، مانند بازاریابی، در حال حاضر تعداد زیادی پادکست دارند که رقابت با آنها برای یک مبتدی دشوار است.

با این حال، برای صنایع خاص که در آنها چیز زیادی بصورت ویروسی پخش نمی‌شود، می‌توانید به راحتی نامی برای خود ایجاد کنید. پیشنهاد می‌کنیم تبلیغات پادکست خود را آغاز نمایید.

 

 1. تبلیغات PPC

با رقابتی شدن هر روزه سئو، پرداخت بابت هر مراجعه، راه‌حلی هوشمندانه برای دیده شدن برند شما در گوگل است. با تحقیقات هدفمند کلمات کلیدی، می‌توانید در بالای گوگل برای جستجوهای مرتبط ظاهر شوید. حتی اگر کاربران در نهایت روی تبلیغ PPC شما کلیک نکنند، دیدن نام شما در بالای نتایج جستجو تاثیرگذار است و برای ایجاد آگاهی از برند باورنکردنی است.

 

 1. کمپین‌های بازاریابی مجدد

بازاریابی مجدد یک استراتژی حرفه‌ای برای افزایش آگاهی از برند خوب است. چرا؟

بازاریابی مجدد شامل نمایش تبلیغات به کاربرانی است که از سایت شما بازدید کرده‌اند، اما قبل از بازدید کامل، سایت شما را ترک کرده‌اند. تبلیغات بازاریابی مجدد در سراسر وب در سایت‌هایی که مشتریان شما بازدید می‌کنند قرار می‌گیرند. به زودی آنها کسب‌وکار شما را در همه جا – در وبلاگ‌های مورد علاقه‌شان، هنگام خرید آنلاین و غیره خواهند دید. این تصور را ایجاد می‌کند که برند شما بسیار بزرگ‌تر از آنچه هست (و بودجه تبلیغاتی بسیار بیشتری دارد). و این یک راه عالی برای افزایش نرخ تبدیل شما است.

 

 1. تبلیغات اجتماعی پولی

بازاریابی اجتماعی ارگانیک روز به روز دشوارتر می‌شود و کسب‌وکارهای بیشتری را به سمت تبلیغات اجتماعی پولی سوق می‌دهد. مناسب‌ترین شبکه اجتماعی را برای دیده شدن برند خود در بین شبکه‌های اجتماعی انتخاب نمایید. صرف نظر از اینکه کاربران فوراً تبدیل می‌شوند یا نه، هر بخشی از مخاطبینی که تازه اضافه شده‌اند، زمانی اهمیت دارند که در نهایت آماده خرید شوند.

 

 1. جنجال

در حالی که این استراتژی برای همه مناسب نیست، یک راه برای جلب توجه برای برندتان، بحث برانگیز بودن است. در مورد یک موضوع داغ صنعت موضعی بعید بگیرید، و ممکن است متوجه شوید که توجه زیادی را به خود جلب می‌کنید. توجه خوب یا بد بستگی به موضوع و رویکرد شما دارد. پس بدانید چیزی به نام مطبوعات بد وجود ندارد.

 

 1. اینفلوئنسر مارکتینگ

یافتن دوستان در مکان‌های بالا راه آسان دیگری برای افزایش آگاهی از برند شماست. اینفلوئنسرهای موجود در صنعت خود را پیدا کنید که به جای رقابت با آنها، به طور بالقوه می‌توانید تجارت آنها را تکمیل کنید. از شبکه اینفلوئنسر شریک خود برای تبلیغ برند خود استفاده کنید (در حالی که با ایجاد شراکت‌های ارزشمند می‌توانید به استفاده طولانی مدت از آنها ادامه دهید).

 

با در نظر گرفتن این نکات آگاهی از برند، در مسیر ساخت برند فوق‌العاده در کمترین زمان قرار خواهید گرفت.

حال شما چه توصیه‌ای برای افزایش آگاهی از برند در ذهن دارید، با ما به اشتراک بگذارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *